
Financovanie nakladania s komunálnym odpadom / Odpad z elektrozariadení / Odpad z batérií a akumulátorov / Odpad z obalov a neobalových výrobkov / Odpadové pneumatiky
Uplatnenie princípu rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV) v zákone č. 79/2015 Z. z. mení spôsob financovania nakladania s komunálnym odpadom. Výrobca vyhradeného výrobku zabezpečuje zber a nakladanie s vyhradeným prúdom odpadu (VPO) vrátane triedeného zberu zložiek komunálnych odpadov patriacej do VPO prostredníctvom organizácie zodpovednosti výrobcov. Náklady s tým spojené znáša výrobca vyhradeného výrobku.
Aké náklady na činnosti nakladania s komunálnym odpadom znáša obec?
Tieto náklady môže mesto / obec premietnuť do poplatkov za komunálny odpad a drobný stavebný odpad.
Každý občan zapojený do systému triedeného zberu komunálneho odpadu týmto prispieva k ochrane životného prostredia, prostredníctvom nadväznej recyklácie aj k šetreniu primárnych prírodných zdrojov, úspore svojich finančných výdavkov ako aj výdavkov mesta / obce, v ktorom žije.
Elektroodpadom (OEEZ) sú elektrozariadenia (EEZ), ktorých sa držiteľ zbavuje vrátane všetkých súčiastok, konštrukčných častí a spotrebných materiálov, ktoré sú ich súčasťou.
Elektroodpadom z domácností sa rozumie elektroodpad pochádzajúci z domácností a elektroodpad z obchodných, priemyselných, inštitucionálnych alebo iných zdrojov, ktorý je svojim charakterom a množstvom podobný tomu, ktorý pochádza z domácností.
Určité kategórie elektrozariadení, vzhľadom na ich materiálové zloženie, predstavujú závažné riziko pre životné prostredie, zdravie a život človeka a je nevyhnutné zabezpečiť správne nakladanie s odpadom z týchto elektrozariadení.
Elektroodpad sa nesmie ukladať do voľnej prírody. Držiteľ elekroodpadu nesmie ukladať tento odpad do nádob na zmesový komunálny odpad ani do nádob na separovaný zber iných zložiek komunálneho odpadu. Grafický symbol na označenie EEZ určeného na oddelený zber je uvedený nižšie.
EEZ uvedené na trh pred 13. 8. 2015 | EEZ uvedené na trh po 13. 8. 2015 |
Zber elektroodpadu sa musí vykonávať oddelene od zmesového komunálneho odpadu v členení podľa zberových skupín.
Kam odovzdať elektroodpad z domácností?
Držiteľ elektroodpadu odovzdáva tento odpad na miestach na to určených, a to:
Batéria alebo akumulátor je zdroj elektrickej energie vyrobenej priamou premenou chemickej energie, pozostávajúci z jedného alebo viacerých primárnych nedobíjateľných článkov alebo z jedného alebo viacerých sekundárnych dobíjateľných článkov. Batérie a akumulátory sa členia na
Batérie a akumulátory (BaA) obsahujú látky ako sú ťažké kovy a kyseliny, ktoré vo voľnom prostredí na nelegálnych úložiskách alebo v prostredí skládok odpadov môžu spôsobiť kontamináciu životného prostredia a predstavujú riziko pre zdravie obyvateľstva. Je dôležité zabezpečiť správne nakladanie s odpadom z BaA, ktoré zabezpečí ich environmentálne šetrné spracovanie.
Batérie a akumulátory sa nesmú ukladať do voľnej prírody. Držiteľ použitých BaA nesmie ukladať tento odpad do nádob na zmesový komunálny odpad ani do nádob na separovaný zber iných zložiek komunálneho odpadu. Grafický symbol na označenie BaA určených na oddelený zber je uvedený nižšie.
Kam odovzdať použité BaA?
Držiteľ použitých BaA odovzdáva tento odpad z nich na miestach na to určených, a to:
Správnym zberom použitých BaA je súčasne zabezpečená nadväzná environmentálne vhodná recyklácia.
Obalom je výrobok, ktorý sa používa na balenie tovaru (od surovín po výrobky), jeho ochranu, manipuláciu s ním, dodávanie a prezentáciu počnúc prvým výrobcom až po používateľa alebo spotrebiteľa.
Obaly sú označované grafickými symbolmi, ktoré uľahčujú vykonávanie separovaného zberu, opätovné použitie a zhodnotenie odpadu z obalov.
Značka znamenajúca, že obal možno zhodnotiť (opätovne použiť) je doplnená číselným alebo znakovým kódom alebo ich kombináciou, ktorý určuje jeho materiálové zloženie:
Neobalovým výrobkom je výrobok, ktorý nie je obalom (neslúži na balenie) a zároveň musí spĺňať požiadavky na materiálové zloženie (plasty, papier a lepenka, sklo, viacvrstvové kombinované materiály na báze lepenky- VKM), musí byť uvedený v zozname možných neobalových výrobkov a po skončení jeho životného cyklu bude tvoriť súčasť komunálneho odpadu.
Kam odovzdať odpad z obalov/neobalových výrobkov?
Pneumatika je súčasť sústavy kolesa, určeného pre motorové vozidlá a nemotorové vozidlá, vyrobená z prírodného kaučuku alebo syntetického kaučuku bez ráfikov. Pneumatikou je aj protektorovaná pneumatika.
Zákon sa vzťahuje na pneumatiky uvedené na trh SR samostatne alebo na kolesách motorových a nemotorových vozidiel.
Kam odovzdať odpadové pneumatiky?
Konečný používateľ je povinný odovzdať odpadové pneumatiky distribútorovi pneumatík v rámci systému bezplatného spätného zberu. Spätný zber nie je viazaný na kúpu nového produktu alebo služby.
Distribútor pneumatík je podnikateľ, ktorý poskytuje pneumatiky v rámci svojej podnikateľskej činnosti konečnému používateľovi samostatne alebo ako súčasť servisu ako aj ten, kto vykonáva výmenu pneumatík bez ich predaja (autoservisy, pneuservisy).
Ak odovzdávané množstvá odpadových pneumatík presahujú skladové možnosti distribútora, distribútor je povinný dohodnúť náhradný čas a miesto spätného zberu.